مقالات تربیت بدنی و علوم ورزشی

بدنسازی یا فیتنس! انتخاب شما کدام است؟؟

بدنسازی یا فیتنس! انتخاب شما کدام است؟؟

۲۳ دی

بدنسازی و فیتنس دو واژه‌ی آشنا در علم ورزش امروز می‌باشند. در این مقاله به تفاوت‌های اساسی بین این دو ورزش می‌پردازیم.

عموم مردم بدنسازی و فیتنس را معادل هم قرار داده و گاهی با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و تفاوتی بین این دو قائل نیستند در نتیجه ممکن است انتخاب های نادرستی داشته باشند و از هدف خود در انجام تمرینات ورزشی  دور شوند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت بین بدنسازی و فیتنس هدف از انجام این ورزش‌ها می‌باشد.هدف از بدنسازی حجیم کردن عضلات بوده و به برآمدگی و برجستگی عضلات توجه می‌شود. در حالی که هدف از انجام ورزش‌های فیتنس و کراس فیت تناسب اندام و رسیدن به یک اندام خوش فرم است.به همین دلیل تمایل به انجام فیتنس در خانم‌ها و بدنسازی در آقایان بیشتر می‌باشد.

برنامه ورزشی:

بدنسازی معمولا به یک فعالیت ورزشی دائمی برای یک دوره ۳ یا ۴ بار در هفته به شکل ممتد نیاز دارد. در هر جلسه دوساعت تمرین با هل دادن، لیفت کردن وکشیدن وزنه‌های سنگین سپری می‌شود. قانون کلی و عمومی در علم ورزش وجود دارد که وزنه زدن را نسبتاً آسان‌ترین راه برای رسیدن به توده‌ی عضلانی می‌داند.تمرینات بدنسازان معمولاً متشکل از تعداد کمی تکرار با میزان وزنه‌ی بالا است بنابراین  شدت تمرینات در بدنسازی بالا می باشد و تغییر در برنامه ورزشی هر هفته الزامی است.در فیتنس شدت حرکات کمتر و زمان انجام این ورزش کوتاه‌تر است. حدود ۴۵ دقیقه در هر جلسه ورزشی کافی می‌باشد و تمریناتی که باید انجام شود نیمی هوازی و نیمی دیگر تمرین با وزنه‌های سبک است و تغییر در برنامه ورزشی فیتنس هر ۴ هفته یک بار می باشد.

 

  ورزش هوازی در مدت نسبتاً طولانی، باعث می شود ضربان قلب بالا برود و فرد تندتر نفس بکشد و این منجر به اکسیژن رسانی بیشتر می‌شود؛ اکسیژن رسانی به بافت‌ها، سوخت و ساز را افزایش می‌دهد و چربی سوزی رخ خواهد داد؛ این بدان معنی نیست که فیتنس کارها نیازی به عضله ندارند؛ به طور کلی عضلات بافت بسیار با ارزشی هستند که انرژی بدن را تأمین می‌کنند و باعث بهبود متابولیسم می‌شوند؛ بنابراین در فیتنس نیز عضله ساخته می‌شود و به نفع تناسب اندام می‌باشد؛ ولی در این شیوه فرد به عضلات بسیار برجسته و حجیم دستپیدا می‌کند.

تغذیه:

پروتئین عنصر سازنده عضلات است به همین علت بدنسازان لازم است که برای حجیم کردن عضلات خود تغذیه و رژیم غذایی که حاوی پروتئین بیشتری باشد را رعایت کنند این افراد باید گوشت، ماهی، لبنیات و سفیده تخم مرغ به فور بخورند. اما در فیتنس داستان تغذیه متفاوت است.  فیتنس اساساً به معنای ” متناسب بودن” است و نیازی به خوردن یک غذای خاص برای متناسب ماندن نیست. فیتنس بیشتر بر خوردن غذای سالم مانند سالاد، سبزیجات و میوه  تکیه دارد. و بیشتر کسانی که فیتنس کار می‌کنند اینگونه به نظر می‌رسد که در حال کم کردن چربی هستند.

افرادی که اضافه وزن بیشتری دارند در فیتنس باید کالری مصرفی خود را کاهش بدهند و حداقل برای مدتی از خوردن مواد غذایی چرب، شیرین و نشاسته ای بپرهیزند. استفاده از مکمل‌های ورزشی مانند پودرهای پروتئین در میان بدنسازان بیشتر بوده و جزیی از رژیم غذایی آنها محسوب می‌شود. تفاوت اصلی میان برنامه غذایی بدنسازان و فیتنس کاران در میزان کالری مصرفی آن‌ها می‌باشد. مدل‌های فیتنس حرفه‌ای بیشتر از ۲۵۰۰ کالری در روز مصرف نمی‌کنند اما بدنسازان به طور منظم بیشتر از ۵۰۰۰کالری در روز مصرف می‌کنند که ۵۰ درصد آن را پروتئین تشکیل می‌دهد و بقیه آن شامل کربوهیدرات، میوه‌جات و سبزی‌جات است.

به طور کلی بدنسازی و فیتنس را شاخه هایی از یک درخت می پندارند و این شما هستید که انتخاب می کنید در کدام یک از این شاخه، ورزش و فعالیت کنید.


نويسنده : Vahid Riyahi & Vahideh Riyahi


افراد موفق و مشهور چه ورزش‌هایی انجام می‌دهند؟

افراد موفق و مشهور چه ورزش‌هایی انجام می‌دهند؟

۲۷ دی

همه‌ی افراد سبک و روش منحصر بفردی را در طول زندگی خود در پیش می‌گیرند. سبک زندگی در واقع همان علایق، نظرات، رفتارها و عادت‌های ما را شامل میشود. عادت‌های درست و نادرست در سلامت زندگی ما نقش مؤثری دارند. ورزش و فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی اگر به صورت مستمر و روزانه انجام بگیرد و تبدیل به یک عادت شود می‌تواند بر روی جنبه‌ها و ابعاد مختلف زندگی تأثیر بسزایی داشته باشد؛ به طوری که بر اساس تحقیقات انجام شده اغلب افراد موفق روز خود را با ورزش آغاز می‌کنند. ورزش به دلیل تأثیری که بر روی سلامت روح و روان افراد دارد می تواند در موفقیت و روند زندگی افراد نقش پررنگی داشته و موجب بالا رفتن توانایی روحی وروانی آن‌ها شود. بیشتر کسانی که به عنوان یک فرد موفق و معروف در جامعه تلقی می‌شوند؛  ورزش را به عنوان جزء جدانشدنی  برنامه‌ی روزانه خود می‌دانند و توجه ویژه‌ای به سلامت جسمی و روحی خود دارند.

در این مقاله به چند نمونه از افراد شناخته شده و معروفی که به ورزش در برنامه‌ی روزانه خود می‌پردازند اشاره می‌کنیم .

بازیگران

یکی از عواملی که در دنیای بازیگران مهم و ضروری جلوه می‌کند؛  ورزش کردن به صورت حرفه‌ای است. یک بازیگر به دلیل نقش‌هایی که ایفا می‌کند باید بدنی قوی و نرم داشته باشد و این امر بین زن و مرد فرقی نمی‌کند.بسیاری از بازیگران مرد در سینمای دنیا برای نقش‌های اکشن نیز از بدل استفاده نمی‌کنند و این به دلیل حرفه ای بودن آنها در یک رشته ورزشی است. یکی از این افراد شناخته شده جکی چان است و با اینکه این بازیگر بارها دچار آسیب شده اما بازهم در نقش‌های رزمی بسیار خوش می‌درخشد .

دواین جانسونDwayne Johnson، کشتی‌کج کار و قهرمان ۸ دوره جهان، دوبلور و بازیگر آمریکایی است. ورزش کردن بزرگ‌ترین بخش زندگی دواین جانسون است. او هر روز قبل از سپیده دم از خواب بیدار می شود تا ورزش های سخت و رژیم غذایی که در طول روز ادامه دارد را آغاز کند. او بعد از یک فنجان قهوه به مدت ۳۰ الی ۵۰ دقیقه ورزش هوازی انجام می‌دهد. دواین جانسون رژیم سختی می گیرد و یکی از عادت‌های خوبی که دارد این است که غذاها را زودتر از موعد مقرر خودش آماده می کند.

اپرا گِیل وینفری Oprah Gail Winfrey تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری،خیرخواه، برنده جایزه اسکار ، کاندیدای جایزه گلدن گلوب و از مشهورترین و مطرح‌ترین مجری های تلویزیونی آمریکا و جهان است.

اپرا وینفری یکی از انسان‌های موفق و مشهوری است که روز خود را با مدیتیشن آغاز می‌کند. او بعدها همراه با دیپاک چوپرا ( نویسنده و پزشک آمریکایی هندی الاصل است که بخاطر ترویج طب روحانی در میان بسیاری از مردمان کشورهای مختلف شهرت دارد) یک چالش مدیتیشن ۲۱ روزه را آغاز کردند که به صدها هزار نفر کمک کرد تا بتوانند سلامت خود را با مدیتیشن روزانه تقویت کنند.

خواننده ها

گروه One Direction، یک گروه پاپ پسرانه بریتانیایی-ایرلندی هستند که به سرعت مرحله ترقی و پیشرفت را طی کردند و آلبوم‌هایشان در رده‌های اول پرفروش‌ترین‌های جهان قرار گرفته است. این گروه در میان نوجوانان ایرانی محبوبیت زیادی دارد اعضای آن متشکل از ۵ نفر است؛ این پنج پسر که در مسابقه استعدادیابی در انگلستان ظاهر شدند و به سرعت بر سر زبان‌ها افتادند. هم اکنون اعضای این گروه به صورت انفرادی به فعالیت مشغولند در زمانی که افراد این گروه نایلهوران، لیام پین، هری استایلز و لوئی تاملینسون در کنارهم فعالیت می‌کردند؛ قانون اول گروه ورزش دسته جمعی بود.

پسران این گروه همراه با بهترین مربیان هنرهای رزمی تمرین می‌کردند تا اندام خود را به تناسب کامل برسانند. آنها به‌طور روزانه در کلاس‌های بوکس و تمرین‌های بدنسازی شرکت می‌کردند و برنامه آنها شامل کار با وزنه‌های سنگین و دویدن روی تردمیل بود. کار با وزنه‌های سنگین در برنامه اصلی آنها قرار داشت تا عضلات در بهترین حالت خود حفظ شوند و به بهترین شکل حجم بگیرند. با این کار نه‌ تنها عضله‌سازی صورت می‌گیرد، بلکه سوخت و ساز بدن هم افزایش پیدا کرده و کالری زیادی در انتهای هر جلسه تمرین سوزانده می‌شود.

انتخاب بوکس هم به این دلیل بوده که در این ورزش تقریبا تمام عضلات بدن درگیر می‌شوند. این ورزش بهترین انتخاب برای افرادی است که تصمیم دارند شکمی تخت و شش تکه داشته باشند. همه اعضای گروه تصمیم داشتند شکم خود را به شکل شش تکه در بیاورند.

از دیگر برنامه‌های ورزشی گروهی آنها می توان به ورزش قبل از خواب اشاره کرد.

چند نفر از اعضای گروه درست یک ساعت قبل از رفتن به تختخواب ورزش می‌کنند. با این کار نه‌ تنها زمان به خواب رفتن کوتاه‌تر می‌شود، بلکه کیفیت خواب هم افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد ورزش قبل از خواب می‌تواند قدرت و استقامت عضلات بدن را افزایش داده و به آب شدن چربی‌های اضافی بدن کمک کند.

با نزدیک شدن به ساعات انتهایی روز، فعالیت بدن به‌تدریج کم می‌شود و خود را برای خواب آماده می‌کند. به همین دلیل غذاهایی که هنگام شب خورده می‌شوند با احتمال بیشتری به چربی تبدیل می‌شوند. داشتن کمی تحرک در این زمان می‌تواند کم‌کاری بدن شما را جبران کند. این کار به‌خصوص در آب کردن چربی‌های اطراف شکم تاثیر خود را نشان داده است.

سیاستمداران

ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، دومین و چهارمین رئیس جمهور روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کسی که اقتصاد روسیه را از بحران شدید دهه ۱۹۹۰ به ثبات و رشد قابل توجهی در قرن بیست و یکم هدایت کرد.عده‌ای او را به عنوان ورزشکارترین رئیس‌جمهور دنیا می‌شناسند. از محله‌های فقیرنشین و طاعون زده شوروی سابق تا حضور قدرتمندانه در عرصه جهانی، صفر تا صد زندگی مردی است که ورزش بخش مهمی از تفریحات و لذت‌های او است.

مبادرت رئیس جمهور روسیه به ورزش‌هایی مانند جودو، شنا، دوچرخه سواری، بوکس، دو و میدانی، پرتاب وزنه، رشته‌های گوناگون سنتی و مدرن رزمی، تیراندازی در رشته‌های مختلف و غیره مورد توجه قرار گرفته است.

ورزش بخش مهمی از زندگی پوتین را اشغال کرده و شاید در شهرت او نیز بی تأثیر نبوده است. ورزش برای سیاسیون جهان همیشه سلاحی برای افزایش شهرت و نزدیکی بیشتر به مردم بوده است.

اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، از برنامه صبحگاهی اش استفاده می کرد تا خودش را برای روزی که در پیش رو دارد آماده کند. اوباما شب‌ها ۴ ساعت بیشتر نمی‌خوابید و هنگام بیدار شدن زمانش را صرف تصمیمات کوچکی مثل این که چه چیزی بپوشد یا چه چیزی بخورد نمی‌کرد. او ترجیح می‌داد انرژی اش را صرف تصمیمات بزرگ کند. اوباما هر روز صبح به مدت ۴۵ دقیقه ورزش‌های هوازی و قدرتی انجام می داد.

 

مدل های مشهور

 داوتسن کروس، این مدل هلندی که در سال ۲۰۰۸  تبدیل به یکی از “فرشتگان ویکتوریا سکرت” شد، با صراحت در مورد استانداردهای غیر واقع بینانه‌ای که بر صنعت مد حاکم شده  بود، صحبت کرده است و تأکید زیادی بر تناسب اندام و سلامت جسمی دارد تا لاغری‌های دیوانه وار. داوتسنِ بیست و نه ساله، از طرفداران تناسب اندام به کمک روش‌های قدیمی، به ویژه ورزش‌های هوازی مانند طناب زدن، دویدن، بوکس و ایروبیک است. این مانکن  تأکید دارد در برنامه‌ی غذایی خود از غذاهای طبیعی مثل مرغ و سالاد که با سیب زمینی و گل کلم همراه شده باشد، استفاده می کند. 

آدرینا لیما، یکی دیگر از مدل های ویکتوریا سکرت است که تلاش می‌کند تا فرم زیبا و استثنایی اندامش را علی رغم تغییراتی که پس از زایمان دو نوزادش داشته است را حفظ کند. لیما تمرینات ورزشی‌اش را زیر نظر مربی خصوصی‌اش، مایکل اولاجید (Michael Olajide)، در باشگاه آئرواسپیس (Aerospace) شهر نیویورک می‌گذراند. او درست مثل یک جنگجوی حرفه‌ای چندین بار در هفته و هر بار به مدت نود دقیقه تمرین می‌کند.

این جلسات فوق العاده سخت شامل دوره‌های طولانی مدت ایروبیک و پرش است، لیما به طور منظم عکس‌هایی از خودش را که در حال تمرینات سخت و عرق ریختن است، در صفحه ی اینستاگرامش قرار می‌دهد. این مدل در مصاحبه‌ای گفته بود که تمرینات بوکس به او کمک می‌کند که سلامت خودش را برای ماندن در مقام فرشتگان ویکتوریا سکرت حفظ کند.

او گفته بود: “می خواستم از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشم و بعلاوه ورزشی را پیدا کنم که با روحیاتم سازگار باشد. پس رشته های مختلفی را امتحان کردم از جمله: دوچرخه سواری در سالن، ایروبیک، پیاده روی و یوگا بعد از آن، بوکس را امتحان کردم و عاشقش شدم، اشتیاق زیادی به بوکس پیدا کردم . من عاشق سختی این ورزش هستم و به نظر من از بهترین نوع ورزش‌های هوازی است. بدن شما روی فرم می آید و لاغرتر می‌شوید ولی ماهیچه‌هایتان بد فرم و پر حجم نمی‌شوند و خسته کننده هم نیست.”


نويسنده : Vahid Riyahi & Vahideh Riyahi